Menu Zamknij

Leczenie ultradźwiękami – mechanizm i zastosowanie

Leczenie ultradźwiękami to jedna z metod stosowanych dziś w fizykoterapii.

Zasadniczo mechanizm takiej terapii opiera się na oddziaływaniu fal ultradźwiękowych na struktury ciała, które znajdują się pod skórą. Celem leczenia ultradźwiękami jest uzyskanie efektów przeciwbólowych, a także stymulowanie naprawczych procesów komórkowych. Możliwe jest to dzięki wywoływaniu tak zwanych zjawisk fizjologicznych, które z kolei są wynikiem działań zarówno termicznych jak i atermicznych. Ultradźwięki okazują się być bardzo skutecznym leczeniem w przypadku wielu schorzeń. Wspomagają przede wszystkim procesy naprawcze uszkodzonych tkanek.

Kolejnym bardzo częstym wskazaniem do zastosowania jest ograniczenie ruchomości stawów, które może być wynikiem nieprawidłowej pracy wiązadeł, powięzi czy też innych struktur. Leczenie ultradźwiękami pozwala na potęgowanie efektu gojenia ran, a także zrostu kostnego, co okazuje się niezwykle pomocne w przypadku złamań.

Po raz pierwszy terapia ultradźwiękami została wykorzystana w leczeniu rwy kulszowej. Miało to miejsce w 1938 roku, a od tego czasu obszar zastosowania ultradźwięków uległ oczywiście znacznemu rozszerzeniu. Jest to z całą pewnością najlepiej dziś zbadana metoda fizykoterapii, która rozpowszechniona została nie tylko na świecie, lecz także w Polsce.

Potwierdzeniem tego są liczne badania, w których naukowcy ściśle skupili się nad możliwościami, jakie daje leczenie bazujące na zastosowaniu ultradźwięków.