Menu Zamknij

Prąd elektryczny w fizykoterapii

Energia elektryczna to kolejne zjawisko, które z powodzeniem wykorzystywane jest dziś w leczeniu oraz rehabilitacji.

Elektroterapia obejmuje zabiegi, które przeprowadza się dzięki działaniu biologicznemu prądu zarówno stałego jak i zmiennego.

Do głównych zadań elektroterapii zalicza się redukcję bólu, wzrost poziomu ukrwienia tkanek, łagodzenie różnego rodzaju stanów zapalnych, pobudzanie mięśni oraz nerwów do prawidłowej pracy, czy też na przykład intensyfikację procesu regeneracji tkanek. Przedstawienie mechanizmu biologicznego działania prądów, na których bazuje elektroterapia, w jednym zdaniu jest właściwie niemożliwa, bowiem jest on mechanizmem niezwykle złożonym.

W celu jego wyjaśnienia należy zagłębić się dodatkowo w przebieg mechanizmów humoralnych i odruchowych, a nierzadko również w grę wchodzi ciepło, które wytwarza się podczas procesu wewnątrz tkanek. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów, które stosuje się w elektroterapii jest galwanizacja. Związany jest z przepływem prądu stałego wewnątrz tkanki nerwowej oraz mięśniowej pomiędzy dwoma elektrodami.

Wynikiem tego jest zmiana pobudliwości tych struktur, co wykorzystuje się z kolei z powodzeniem na przykład w przypadku leczeniu nerwobólów czy też przewlekłych zapaleń nerwów. Kolejną popularną terapią jest taka zwana jonoforeza, podczas której użycie prądu stałego pozwala na wprowadzenie do tkanek jonów leków.

Zastosowanie jonoforezy jest niezwykle szerokie, bowiem gama jonów, które mogą zostać wprowadzone dzięki niej do wnętrza struktur tkankowych, jest naprawdę bardzo duża.